MENTORSKI PROGRAM GARAŽA
Program je namenjen učencem 7. do 9. razreda osnovne šole ter dijakom in mladim od 15 do 30 let, ki si želijo poglobljenega tehničnega inženirskega znanja.
Brezplačen program Garaža poteka praviloma enkrat na teden, v popoldanskem času pod prostovoljnim mentorstvom študentov in mladih zaposlenih v tehničnih smereh (ali po dogovoru z mentorjem med vikendom).
Med poletnimi počitnicami je odprta možnost samoiniciativnega nadgrajevanja prototipov. Garaža nudi prostor mladim za kvalitetno preživljanje prostega časa. Zanimanje ter srečevanje izven planiranega časovnega okvirja potrjuje, da je prav tak prostor potreben za spodbujanje tehničnega udejstvovanja mladih.
Garaža Ajdovščina, Vilharjeva ulica 20q (ob mostu čez Lokavšček) Urnik: pon. – pet., 9.00 – 17.00
PODROČJA
PRIJAVNICA GARAŽA 2024/25
GARAŽA SO LJUDJE
Mentorski program Garaža je nastal na pobudo takratnih študentov, danes mladih zaposlenih v tehničnih smereh, ki so v prvi vrsti želeli svoje strokovno tehnično zanje prenesti na mlajše generacije. Hkrati pa so z načinom dela želeli zmanjšati manko praktične izkušnje, za katerega velikokrat v šolah zmanjka časa. Zato je mentorski program Garaža zasnovan kot dopolnilni člen osnovnim ter srednjim šolam, kjer lahko učenci in dijaki pod vodstvom prostovoljnih mentorjev uresničijo lastno izvirno idejo ter v Garaži izdelajo prototip.
GARAŽA JE MENTORSKI PROGRAM
Program je namenjen učencem 7., 8. in 9. razreda osnove šole ter dijakom srednjih šol, da pridobijo praktična poglobljena tehnična znanja. Individualno mentorstvo pri projektnem delu je namenjeno tistim dijakom, ki že imajo nekaj izkušenj, želja ter idej.
Vpis v program poteka celo leto po predhodni najavi na:
- institut zavod-beta.si
- 031 316 115 – Valerija, koordinatorka
- 040 585 365 – Timotej, mentor
GARAŽA JE DELAVNICA
Garaža je delovni prostor, kjer lahko udeleženi najdejo orodje in stroje za obdelavo kovin in lesa, pripomočke za izdelavo tiskanih vezij, računalnike, 3D tiskalnik, laboratorijske pripomočke in še marsikaj…
ZASNOVA MENTORSKEGA PROGRAMA GARAŽA
Iniciativna ideja o mentorskem programu se je porodila študentom tehničnih smeri ob razmišljanju kako lahko kot posamezniki pripomorejo k večjemu zanimanju za tehnično poglobljeno izobraževanje. Pobuda se je realizirala jeseni 2021, ko je Zavod BETA, ki stoji za projektom, vzpostavil prostor s pomočjo Občine Ajdovščina, ter pričel z novim mentorskim programom Garaža, kjer z izobraževanjem najmlajših na dolgi rok večamo tehnološki in gospodarski razvoj v regiji. Pri vzpostavitvi Garaže so sodelovali skoraj vsi možni deležniki: od šolarjev kot udeležencev do študentov kot mentorjev, javnih organov in podjetij, ki so zagotovili prostore in opremo, do navdušencev, ki v ideji vidijo potencial in so vse skupaj dejansko omogočili.
METODOLOGIJA
Mentorski program Garaža se izvaja na način izkustvenega učenja, ki udeležence opremi z znanjem pridobljenim na projektnem delu. V Garaži, ki je delovni prostor, opremljen z različnimi orodji za ročno in strojno izdelavo prototipov, učenci izdelujejo projekte, ki spodbujajo kreativno podjetniško razmišljanje. Snovanja novih inovativnih rešitev poteka po korakih (ideja, osnutek, načrt, izdelava, testiranje).
Mentorski program Garaža je zastavljen na način interdisciplinarnega, aktivnega in ciljno usmerjenega učenja, ki se ga realizira preko projektnega dela. Učenci v šolah prejmejo obilico informacij, ki jih tekom izobraževanja redko zares uporabijo v praksi, zato v Garaži spodbujamo samostojno učenje in pozdravljamo kritično mišljenje, ki udeležence oblikuje v samostojne raziskovalce. Pridobljene izkušnje, konstruktiven način razmišljanja, dobre delovne navade in spretnosti reševanja problemov, ki jih gojimo skozi naš program, posamezniku trajnostno koristijo.
Mentorji udeležence spodbujajo k samostojnemu delu, zato, da izkusijo različne faze in procese dela ter učenja. Del dolgoročnih znanj udeleženci pridobivajo tudi na način, da se s problemi soočajo sami, jih preučujejo ter se učijo iz lastnih napak. Samostojna razrešitev problema jih opremi z novim znanjem, samozavestjo, ki jim da motivacijo in zagon za nadaljnjo raziskovanje. Mentorji pri tem ves čas bdijo nad napredkom in učenci, ter jih s svojim znanjem usmerjajo tako, da le-ti ne izgubijo fokusa in da se projekt razvija naprej.
Snovanje in načrtovanje prototipov udeležence seznanja z lokalnimi podjetji skozi nabavo materiala ali strokovno pomoč. Na ta način pletemo odnos med mladimi in podjetji, ki jih lahko ponudijo zaposlitev v odraslem obdobju.
GARAŽA NA TELEVIZIJI
Garaža se je leta 2021 predstavila tudi na televiziji v oddaji 24 ur.
TEKOČI PROJEKTI
fizika in matematika
Mentor: Timotej Lemut
Mladi raziskovalci pozor – v Garaži začenjamo z novim fizikalnim projektom
Nadobudne raziskovalce, ki vas zanima fizika/programiranje/raziskovanje snovi vabimo, da se nam pridružite pri odkrivanju posebnosti mikroskopskega sveta hidrodinamike in bioloških snovi!
Pod vodstvom mentorja Timoteja Lemuta bo potekalo raziskovanje sekundarne strukture RNK.
To se bo poskušalo napovedovati tudi z uporabo raznih računalniških algoritmov:
- Obravnava različnih algoritmov za napoved sekundarne strukture (Nussinov-Jacobson, Zurek, McCaskill, Ding-Lawrence)
- Pomoč pri simulacijah s širše uporabnimi algoritmi Monte Carlo in Metropolis (Markov Chain Monte Carlo), ki se jih najprej spoznala in nato še implementira.
- Modeliranje pri končni temperaturi, tako, da udeleženci dobijo vpogled tudi v mikroskopsko sliko vsem znanih/vsakdanjih količin, kot so npr. temperatura, energija, entropija, itd.
- Pri obravnavi se bo zagrizlo tudi v malce bolj teoretska področja kot so kompleksna analiza in teorija grup.
Zahtevana raven predznanja je srednješolska fizika in matematika ter osnovno poznavanje programiranja (v poljubnem programerskem jeziku).
Vsi zainteresirani se prijavite!
IZDELAVA ČOLNA
Mentor: Mitja Stepančič
- Načrtovanje modela: Najprej je bilo potrebno skonstruirati načrt modela čolna, ki vključuje dimenzije, obliko in druge podrobnosti. Pomoč se je črpalo iz že obstoječih načrtov na internetu. V programu AutoCAD se je nato izrisalo načrt.
- Priprava datoteke za rezalnik: Načrt se je preneslo v obliko, ki jo lahko uporabi laserski rezalnik. Običajno se uporabljajo datoteke v formatu, kot je DXF ali SVG.
- Izbor materiala: Za izdelavo čolna se je izbralo 4mm vezano ploščo. Pomembno je, da izbrana debelino vezane plošče ustreza glede na načrt in želeno trdnost modela.
- Nastavitev laserskega rezalnika: Na laserskem rezalniku se je nastavilo parametre, kot so hitrost rezanja, moč laserja in drugi dejavniki, ki vplivajo na kakovost rezanja. Sledilo je rezanje sestavnih delov čolna in sestava modela, končna (detajlna) obdelava, testiranje in vožnja.
PRETEKLI PROJEKTI